مقالات

هندلرهای تلسکوپی

 هندلرهای تلسکوپی

 

تعریف لیفتراک تلسکوپی

لیفتراک تلسکوپی لیفتراک مجهز به بازوی تلسکوپی است و شاخک ها یا ملحقات آن معمولاً بر روی بوم نصب می شوند که می توان از آن برای بالا کشیدن  و حمل کالا استفاده کرد .

این نوع ماشین ها ،  ساختار تلسکوپی یک جرثقیل  پشت کامیونی را با عملکرد یک لیفتراک معمولی ترکیب کرده اند . خود ماشین همچون یک کامیون به سرعت حرکت کرده و جابه جا می شود . می توان گفت  کارکردهای بارگیری و تخلیه و بیل کردن مواد   با هم ترکیب شده اند و از ویژگی های ساختار بوم تلسکوپی  نیز در این ماشین بهره گیری کاملا  هوشمندانه ای برای انجام عملیات در ارتفاع های بالاتر و دوراز دسترس تر( به لحاظ وجود موانع و پیچیدگی در محیط کار ) شده است . همچنین قابلیت نصب تجهیزات یا  ملحقات مختلف بر روی این ماشین نیز وجود دارد که باعث می شود  تا امکان انجام  عملیات و همچنین تنوع  انجام کار با این ماشین گسترش یافته  و همچنین راندمان عملیات نیز بهبود یابد . این ماشین به دلیل عرض کم از راهروهای باریک عبور می کند  و در صورت اتصال چنگال  به عنوان یک لیفتراک  می تواند چندین ردیف کالا را در شرایط کاری پر مانع روی هم قرار دهد . لیفتراک تلسکوپی دید رو به جلو خوبی دارد و به دلیل ارتفاع مناسب کف ماشین از زمین به راحتی در محیط های ناهموار حرکت می کند . این ماشین ها  معمولاً به عنوان لیفتراک های زمین های ناهموار  (OFF- ROAD)طبقه بندی می شوند.

 مشخصات لیفتراک تلسکوپی

لیفتراک های معمولی ،  برای تنظیم ارتفاع کار به تغییر ارتفاع  عمودی مست ،  متکی هستند. در لیفتراک های تلسکوپی با تغییر زاویه بوم ، تغییر ارتفاع کار صورت می پذیرد  . در حین تغییر زاویه بوم زاویه شاخک ها بصورت اتوماتیک در راستای افق تنظیم می شود  .

ویژگی های هندلر تلسکوپی عبارتند از:

انعطاف پذیری  :

لیفتراک تلسکوپی از چهار چرخ متحرک استفاده می کند، با سه حالت فرمان پذیری  (فرمان پذیری از طریق چرخ جلو، فرمان پذیری چهار چرخ ، حرکت مورب)، گیربکس دو سرعته و شعاع گردش کم ، امکان انجام عملیات  سریع و دقیق در یک فضای محدود را برای این ماشین فراهم کرده است .

تطبیق پذیری:

تله هندلرها همه کاره هستند و می توانند به طور مداوم و  برای ساعات طولانی کار کنند . طیف وسیعی از ملحقات با قابلیت تعویض  سریع در دسترس هستند ، از جمله چنگال ها، باکت ها ، بوم های شبکه ای ، دکل های عمودی و غیره . به واقع  نیازی به خرید مدل دیگری نیست، فقط چند مدل ملحقات موجود به دستگاه اضافه کنید تا ظرفیت ، انعطاف و راندمان کار افزایش یابد.

پایداری و امنیت :

لیفتراک تلسکوپی دارای  طول زیاد  و مرکز ثقل پایینی است. جک های استقرار را می توان در بخش جلوی شاسی ماشین نصب کرد و بوم نیز دارای عملکرد قفل خودکار تلسکوپ است . موتور در مرکز طولی شاسی قرار می گیرد تا در ماشین در تپه ها و زمین های ناهموار پایدار بماند. توزیع وزن یکنواخت، چهار چرخ محرک، بهبود مانور پذیری در زمین گل آلود، زمین های صخره ای، شن و ماسه و برف. میدان دید وسیع نیز از جمله دیگر قابلیت هایی هستند که ایمنی و پایداری این نوع ماشین را کامل میکنند .

کاربرد لیفتراک تلسکوپی

تله‌هندلرها می‌توانند از انواع ملحقات برای تکمیل مؤثر انواع وظایف مختلف استفاده کنند و واقعاً به ماشین‌آلات ساختمانی چند منظوره تبدیل شوند . این ماشین ها به طور گسترده در کشاورزی و دامپروری، تدارکات، عملیات بندری ، صنایع  هوایی، حمل و نقل زمینی، زیرساخت های شهری ، انبارهای شرکت های صنعتی و معدنی و سایر سایت های ساخت و ساز برای بلند کردن، حمل و چیدمان  مواد مختلف اعم از آجر، چوب، فولاد و مواد دیگر استفاده می شود و  به همین دلیل تبدیل به ابزار بارگیری و تخلیه مدرن و کارآمد برای تمام صنایع شده است  . با رشد و توسعه اقتصادی در کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته ، تقاضا برای این نوع ماشین  و الزامات عملکرد آن نیز هر روزه بیشتر  می شود.

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *