مقالات

بازرسی مناسب چنگال و زنجیر

بازرسی مناسب چنگال و زنجیر

بازرسی چنگال و زنجیر لیفتراک چنگال ها و زنجیرها هزینه زیادی را در هر شیفت به بار می آورند و سایش کنترل نشده هر کدام می تواند باعث سقوط بار به زمین شود. این می تواند منجر به آسیب شدید به اموال و یا حتی مرگ یک کارمند شود.

بازرسی چنگال:

آیا چنگال ها برای حمل بارهایی که حمل می کنند درجه بندی شده اند؟

ترک های سطحی : بالا و پایین هر چنگال را برای ترک های سطحی بررسی کنید. به ناحیه پاشنه و جوش ها به قسمت هایی که شاخک ها را به لیفت تراک متصل می کنند، دقت کنید. این نواحی بیشترین احتمال ایجاد ترک را دارند. در صورت یافتن ترک، قبل از اینکه لیفتراک دوباره به کار گرفته شود، دوشاخ باید تعویض شود. OHSA(اداره ایمنی و بهداشت حرفه ای)  اجازه تعمیر چنگال آسیب دیده را نمی دهد.

صاف بودن تیغه و ساقه :  اگر ساق یا تیغه هر نوع خمیدگی داشته باشد، قبل از اینکه لیفت تراک دوباره به کار گرفته شود، شاخک باید تعویض شود.

زاویه بیش از حد :  اگر زاویه ساق و تیغه از 93 درجه بیشتر شود، قبل از اینکه لیفت تراک دوباره به کار گرفته شود، شاخک باید تعویض شود.

تغییرات ارتفاع نوک چنگال : اگر نوک های شاخک بیش از 3 درصد طول تیغه باشد، قبل از اینکه بالابر تراک دوباره به کار گرفته شود، دوشاخه ها باید تعویض شوند. به عنوان مثال، برای چنگال های 48 اینچی، تفاوت در ارتفاع نوک تیغه های شما نمی تواند از 1.44 اینچ بیشتر شود.

قفل موقعیت :  اگر قفل موقعیت یابی نا کارآمد  باشد، باید قبل از اینکه شاخک دوباره در لیفت تراک به کار گرفته شود، آن را تعویض کرد.

سایش :  برای اندازه گیری پاشنه و تیغه برای سایش از کولیس استفاده کنید. این نواحی هستند که سریع ترین سایش را دارند. هنگامی که سایش به 10 درصد رسید، چنگال باید تعویض شود. ده درصد سایش منجر به کاهش 20 درصدی ظرفیت چنگال نامی می شود و نشان دهنده قرار گرفتن در معرض قابل توجهی برای تصادف است.

زنجیر را در موارد زیر به دقت بررسی کنید:

طویل شدن زنجیره :  کشیدگی بیش از 3 درصد نشان دهنده کاهش 15 درصدی استحکام است و به این معنی است که زنجیر باید تعویض شود.

زنگ زدگی و خوردگی :  زنجیرهایی که هرگونه زنگ زدگی یا خوردگی را نشان می دهند باید تعویض شوند. برای حداکثر حفاظت، زنجیر باید همیشه به طور کامل روغن کاری شود.

ترک خوردن صفحه :  از نظر وجود ترک از نزدیک بررسی کنید. کشف هر گونه ترک به این معنی است که زنجیر باید قبل از استفاده مجدد لیفتراک تعویض شود.

پین های بیرون زده یا چرخیده :  عدم روانکاری باعث اصطکاک بین صفحات و پین ها می شود و باعث می شود پین ها پیچ خورده و از جای خود خارج شوند. نتیجه شکست زنجیره است.

ناهماهنگی :  به دنبال الگوهای سایش روی سر سنجاق ها یا صفحات بیرونی باشید. ادامه کار منجر به آسیب به زنجیر و شیارها می شود و به طور بالقوه باعث از کار افتادن زنجیر می شود.

لنگرهای زنجیر و قفسه :  لنگرها را از نظر ناهماهنگی، آسیب یا فرسودگی نامناسب بررسی کنید. لنگرهای دارای انگشتان فرسوده یا شکسته باید تعویض شوند.

ما در تلاش هستیم تا به اپراتورها کمک کنیم تا با مقررات OSHA مطابقت داشته باشند.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *