مقالات

اهمیت نگهداری و تعمیرات در سازمان

نگهداری و تعمیرات چیست؟

  • تعریف نگهداری و تعمیرات به شکل کلاسیک آن شامل مجموعه فعالیت ها بر روی ماشین آلات یا سیستم های تولیدی که منجر به نگهداری یا بازگرداندن شرایط ماشین به شرایطی گردد که ماشین تحت آن، وظایف محوله را انجام دهد.
  • وظایف محوله شامل : 1- کارکردن و در دسترس بودن 2- قطعه معیوب تولید نکردن 3- نرخ تولید یا عملیات قابل قبول
  • به عبارت دیگر نگهداری و تعمیرات یعنی کلیه فعالیت هایی که با هدف نگهداشتن ماشین آلات در سطح مشخصی از کارایی و با بازگرداندن به آن سطح، انجام می شود.

در دنیای امروز دو دلیل عمده برای اهمیت نگهداری و تعمیرات مطرح می شود:

  • گسترش سطح اتوماسیون و مکانیزاسیون در صنایع، کارخانجات و خدمات موجب رشد مقدار سرمایه گذاری در خرید تجهیزات شده است.
  • شرایط حاکم بر بازار تجاری (قیمت،کیفیت،رقابت، تحویل به موقع، رضایت مشتری و …) که موجب شده اند سازمان های تولیدی به سمت سیستم های منعطف تولید، با روش تولید انبوه و ناب بروند و بنابراین نیاز به دستگاه هایی دارند که در بهترین وضعیت راندمان کار کنند، متوقف نشوند تا سازمان بتواند کالا را درست و به موقع تحویل مشتری دهد.

از آنجایی که نگهداری و تعمیرات یکی از مهمترین عوامل موثر بر بهره وری و کارایی سازمان ها و صنایع است که در اینجا به اهمیت نگهداری و تعمیرات پرداخته ایم.

اهمیت نگهداری و تعمیرات در چند جنبه قابل بررسی است.

  • هزینه های نگهداری و تعمیرات که با انجام نگهداری و تعمیرات منظم و پیشگیرانه، میتوان هزینه های ناشی از توقفات غیرمنتظره، خسارات، بازسازی یا جایگزینی دارایی ها و تجهیزات را کاهش داد. همچنین، با بهبود عملکرد دارایی ها و تجهیزات، مصرف انرژی و مواد اولیه را نیز کاهش داد. بنابراین، نگهداری و تعمیرات مناسب میتواند سودآوری سازمان را افزایش دهد.
  • کارایی و کیفیت عملیات یک سازمان. با نگهداری و تعمیرات منظم و پیشگیرانه، میتوان عملکرد دارایی ها و تجهیزات را بهبود بخشید و از کاهش ظرفیت یا خطای عملیات جلوگیری کرد. همچنین، با حفظ دقت و استانداردهای کارکرد دارایی ها و تجهیزات، محصولات یا خدمات با کیفیت بالاتر و مطابق با نظام کنترل کيفيت ارائه داد. بنابراین، نگهداری و تعميرات مناسب مي تواند رضایت مشتري را افزایش داد.
  • امنيت و رضایت پرسنل سازمان. با نگهداري و تعميرات منظم و پيشگيرانه، مي توان خطرات ناشي از خرابي يا عملكرد نادرست دارایی ها و تجهيزات را كاهش داد. همچنین، با فراهم كردن شرایط كاري مناسب براي پرسنل، مي توان بهبود سلامت، رفاه و رضایت آن ها را حاصل كرد. بنابراین، نگهداری و تعميرات مناسب مي تواند اثر مثبتي بر روي انگيزه، تعهد و عملكرد پرسنل داشته باشد.

به طور خلاصه نگهداری و تعمیرات یکی از عوامل کلیدی موفقیت  سازمان در اهداف استراتژیک می باشد. با انجام منظم فرآیند نگهداری و تعمیرات میتوان کارایی و کیفیت عملیات سازمان را بهبود بخشید و نهایت زمینه رشد سازمان را ایجاد کرد.

 

منبع : کتاب نگهداری و تعمیرات اقای شیر محمدی 

جزو آموزشی دکتر عرب شمالی 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *